امروز 30 بهمن 1396
مصادف با 3 جماد ثاني 1439 ه.ق
ساعت 23:31

يكي از القاب حضرت فاطمه"زهرا" است.( ر.ك: زندگاني فاطمه زهرا، سيدجعفر شهيدي، ص 33، دفتر نشر فرهنگ اسلامي. ) در روايات، علتهاي گوناگوني براي نام نهادن حضرت فاطمه به زهرا ذكر شده است. امام صادقميفرمايد: حضرت فاطمه را زهرا ناميدند، چون هنگامي كه در محراب عبادت ميايستاد، نورش براي اهل آسمان پرتو افشاني ميكرد; همان گونه كه نور ستارگان براي اهل زمين پرتو افشاني ميكنند.( ر.ك: علل الشرايع، شيخ صدوق، ج 1، ص 180، مطبعة الحيدريه، نجف. )
در روايت ديگر ميخوانيم: حضرت فاطمه زهرا ناميده شده، چون خداوند او را از نور عظمتش آفريد.( ر.ك: همو، معاني الاخبار، ص 64، دفتر انتشارات اسلامي. ) كلمه "زهرا" در قرآن نيامده است، ولي كلمه "زهرة" كه هم خانواده زهرا است، در قرآن ذكر شده است. "ولا تَمُدَّنَّ عَينَيكَ اِليَ ما مَتَّعنا بِهِ اَزوَجـًا مِنهُم زَهرَةَ الحَيوَةِ الدُّنيا لِنَفتِنَهُم فيهِ; (طه،131) و هرگز چشمان خود را به نعمتهاي مادّي، كه به گروههايي از آنان دادهايم، ميفكن. اينها شكوفه هاي زندگي دنياست; تا آنان را در آن بيازماييم..." كلمه "زهرة" در اين آيه به معناي غنچه و شكوفه است كه با صفا نمايد و از اين جهت در زبان عربي به هر چيز نوراني زهرا ميگويند.( قاموس قرآن، سيدعلي اكبر قرشي، ج 3، ص 183، دارالكتب الاسلامية. ) حضرت فاطمه همانند ديگر معصومين علم غيب داشتند، ولي وحي ويژه پيامبران است. در روايت ميخوانيم، امام صادق ميفرمايد: حضرت فاطمه هفتاد و پنج روز پس از رحلت رسول اللّه زنده ماند... در اين مدت، جبرئيل بر او نازل ميشد، و از پدرش، جايگاه پدرش و آن چه بعد از او در ذريه اش رخ خواهد داد، خبر ميداد و حضرت علي مينوشت.( ر.ك: كافي، ثقة الاسلام كليني، ج 1، ص 458، دارالكتب الاسلامية. ) حضرت زهرا و ائمه با فرشتگان در ارتباط بودند و با آنان سخن ميگفتند، از اين رو، آنان را محدّث مي نامند; ولي وحي رسالتي نداشتند.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر

آدرس: کرمان - چترود خیابان ولی عصر کوچه عاشورا
هیئت فرهنگی مذهبی فاطمیون چترود
پست الکترونیک: info@kowsar-ch.ir
شماره پیامک : 50002666006       شماره تماس: 09131403505

کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اطلاع رسانی هیئت فاطمیون چترود محفوظ می باشد.
کپی رایت © 1382- 1396
نسخه 3.4.1
هیئت فاطمیون چترود
مسئول هیئت: حاج سعید سعیدی
طراح و مدیر سایت: حسین ایمانی

حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها فرمود:

خداوندا، به حقّ اولياء و مقرّباني كه آن ها را برگزيده اي، و به گريه فرزندانم پس از مرگ و جدائي من با ايشان، از تو مي خواهم گناه خطاكاران شيعيان و پيروان ما را ببخشي.

«كوكب الدّري، ج 1، ص 254»

مسلم
ممنون از زحمات شما
سالارخان
عالی فوق العادس
اعمال روز سه شنبه در مطالب سایت
آموزش asp.net
با سلام و تشکر از سایت فوق العاده شما.سایت شمارو به همه دوستان معرفی کردم.
عبداالله الهی
با عرض سلام وادب دستتون درد نکنه انشالله خدا کمکتون کنه بتوانید در تبلیغ دین نها...
امیر
جالب بود مرسی
امیر
روزی رسول خدا خطاب به من فرمودند : ای فاطمه هرکس برای تو صلوات بفرستد خداوند اور...
چند صلوات پر فضیلت در مطالب سایت
حسین
خدا اجرتون بده